A 18-20. hét között szoktak sort keríteni a második trimeszteri (a terhesség második harmada) ultrahang-vizsgálatra. A mérések hasonlóak lehetnek, mint az első trimeszteri vizsgálatoknál, de ebben az esetben az ülőmagasságot, illetve a tarkóredőt már nem mérik. A méréseken kívül ekkor kell szűrni -az AFP eredmény birtokában- a nyitott gerincet, illetve a koponyafejlődési rendellenességeket. Egy jó minőségű ultrahang készülékkel a nyitott gerinc legalább 95%-ban, a koponyahiány 100%-ban szűrhető, mely rendellenességeket a magas AFP szint is jelezheti. A terhesség korai szakaszában szedett folsav tartalmú magzatvédő szerekkel jelentősen lehet csökkenteni a nyitott gerinc kialakulásának a veszélyét (családtervezés). A 18-20. heti ultrahang-vizsgálat során kell megnézni, hogy a csontok, illetve a belső szervek normálisan fejlődnek-e. Külön hangsúlyt érdemes fektetni az embrió szívének a vizsgálatára, mivel a szív fejlődési rendellenességek genetikai rendellenességre utalhatnak. A 18. héten az orrcsont hosszának a mérésével lehet a Down-szindróma kockázatát jelentősen csökkenteni. Ebben a terhességi hétben az orrcsontnak 2,5 mm fölött kell lennie, de átlagosan 4-5 mm körül van.
Amennyiben az első, illetve második trimeszteres szűrések során mindent rendben találtunk, és a kismamának sincs semmi panasza, rutinszerűen a 30., illetve a 39. hét körül végzünk ultrahang vizsgálatot. Ezeknél a vizsgálatoknál a magzat helyzetét, illetve fejlődését követjük nyomon, genetikai rendellenességre utaló jeleket ilyenkor már nem keresünk.
Forrás: http://www.gendiagnosztika.hu/nogyogyaszat/4d-ultrahang.html
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.