Az ottawai egyetemen laboratóriumi edényekben - nem pedig élő emberekben - a méz elpusztította azokat a baktériumokat, amelyek az orrmelléküregi gyulladásokat okozzák. Sőt, a méz legtöbb esetben hatásosabbnak bizonyult, mint az antibiotikumok.
A laboratóriumi kísérletekben a méz megölte a methicillinre ellenálló Staphylococcus aureus szuperbaktériumot (MRSA) is.
Következő lépésként emberkísérletekben mézes oldattal fogják kiöblíteni az orrból a váladékot.
A kanadai kutatók egy új-zélandi és egy jemeni mézet használtak. Ezek a mézek az összes folyadékban lebegő baktériumot elpusztították. Nagyon hatásos volt a méz az olyan baktériumok ellen is, amelyek úgynevezett biofilm, vagyis mikroorganizmusokból álló védőréteg alatt helyezkedtek el. Ilyen biofilmréteg borítja gyakran az orrmelléküregeket, a húgyutakat, a katétereket, a szívbillentyűket, megvédve a baktériumokat az antibiotikumoktól. Ez vezet gyakran az idült gyulladásokhoz.
A leghatásosabb antibiotikum, a rifampin kísérletekben a biofilmmintáknak csak 18 százalékát pusztította el, míg a méz 63-91 százalékot.
A kutatók nem tudják, hogy a méznek milyen összetevője öli meg a baktériumokat. A különböző virágokból készült mézeknek eltérő az antibiotikus hatásuk. A kanadai lóhere- vagy hajdinaméznek például semmilyen baktériumölő hatása sincs.
Korábban egyes tanulmányok azt mutatták, hogy a méz segíti a fertőzött sebek gyógyulását.
Az ottawai tudósok egy egyesült államokbeli orvosi kongresszuson számoltak be kísérletükről.
Forrás:http://lanchidradio.hu/antibiotikum_helyett_mez_20080925
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.